7 Ośrodków narciarskich w południowej Polsce

techniczne i ekonomiczne due diligence

7 Ośrodków narciarskich w południowej Polsce

Południowa Polska

W ramach przyjętej strategii odzyskiwania kontroli nad aktywami narodowymi w Polsce Polski Fundusz Rozwoju zatrudnił CCS, aby przeprowadził ocenę techniczną aktywów tzw. „due diligence”, obejmującą 7 różnych ośrodków narciarskich w 5 lokalizacjach w południowej Polsce: Góra Żar, Mosorny Groń, Kasprowy Wierch, Gubałówka, Palenica, Jaworzyna Krynicka i Góra Parkowa.
CCS zostało zatrudnione do przeprowadzenia kompletnego przeglądu aktywów, który obejmował: określenie aktualnego stanu technicznego infrastruktury i stanu jej utrzymania, weryfikację elementów bezpieczeństwa, ogólną ocenę organizacji i określenie potencjału jej poprawy, określenie ogólnego potencjału rozwojowego dla każdego ośrodka, weryfikacja kosztów i wreszcie dostarczenie wyceny sprzedaży.


Oceniono łącznie 25 urządzeń transportu linowego: 2 koleje linowe o ruchu wahadłowym, 3 koleje linowo-terenowe, 1 kolej gondolową typu MGD, 1 kolej krzesełkową wyprzęganą, 6 niewyprzęganych kolei krzesełkowych i 12 wyciągów orczykowych. Było to trudne zadanie, ze względu na to, że niektóre instalacje można traktować jako zabytki muzealne. Część z nich eksploatowana jest od lat trzydziestych, a niektóre od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a niektóre są jednymi z najnowocześniejszych kolei linowych będącymi w eksploatacji zaledwie od kilku lat. Ponadto urządzenia te pochodzą zarówno od aktualnie działających producentów, jak i takich, którzy już nie istnieją. Dla nas był to dowód na to, że dobra konserwacja kolei linowych zapewnia ich utrzymanie w dobrym stanie technicznym przez wiele lat.

Po zakończeniu procesu Due Diligence i po przeprowadzeniu innych wewnętrznych audytów PFR postanowił kontynuować zakup ośrodków narciarskich i przygotował zwycięską ofertę do przetargu. 7 ośrodków narciarskich jest obecnie zarządzane przez PFR, a CCS życzy im jak najlepiej.

scroll top